A pus un anunț pe OLX și s-a trezit cu contul bancar golit

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2025-10-11 23:17 Ultima actualizare: 2025-10-15 22:38

Un cititor ni s-a plâns că a fost victima unei fraude bancare tip phishing, în timp ce voia să vândă pe OLX un pat.

El a fost contactat de un fals cumpărător, care i-a cerut să intre pe un link pentru confirmarea plății pentru pat și selectarea cardului în care vrea să primească bancii. 

Linkul respectiv ducea către o falsă pagină de internet pentru plăți, în care cititorului i s-au copiat datele cardului.

Un alt complice, erijat în curier la Fan Courier, l-a sunat și ”l-a ajutat” să selecteze cardul Raiffeisen în care să primească banii și „l-a asigurat” că este vorba doar de o confirmare a identității, pentru a face plata.

Ce au făcut, de fapt, hoții: au trimis de pe falsul site de plăți o cerere de retragere a întregii sume din contul clientului Raiffeisen.

Operațiune care s-a încheiat cu succes, întrucât clientul băncii păcălit a autorizat el însuși tranzacția, din aplicația bancară, convins fiind că face asta pentru a primi bani, nu pentru a i se lua. (Vezi în detaliu cum a avut loc frauda în acest articol).

“Victima unei fraude nu are niciun sprijin din partea băncii”

Cititorul ni s-a plâns că Raiffeisen nu a făcut nimic pentru a împiedica frauda:

„O victima a unei fraude nu are niciun sprijin din partea bancii, desi prima care poate ajuta este chiar banca. Banii nu trebuiau sa fie deblocati.”

El spune că banca se spală pe mâini de responsabilitate, sub pretextul că tranzacția a fost autorizată de el. De fapt, banca ar trebui să verifice, înainte de a aproba o tranzacție:

1. Cine solicită plata/transferul, dacă nu cumva este vorba de un site fals, tip phishing;

2. Unde se duc banii, dacă nu cumva destinatarul este, de asemenea, o persoană/platformă suspectă. De altfel, unele bănci au restricționat plățile către anumite site-uri riscante.

„Se bazeaza doar pe autentificare, nu a verificat tranzactia – nu exista un beneficiar credibil – numele baneficiarului este Moneygram Romania Brussel.”

Clienta Raiffeisen s-a plâns că banca i-a respins prima reclamație, dar ulterior a anunțat-o că a deschis o procedura de recuperare a sumelor aferente tranzactiilor reclamate pe motiv de servicii/ produse neprimite. (vezi plângerea cititorului în acest articol din Reclamații bănci.)

Am trimis la Raiffeisen întrebări privind fraudele, însă nu am primit răspunsuri.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei

Vom putea face plăți Ropay, fără card, și în Europa

Plățile Ropay, din aplicațiile băncilor, fără card, se vor extinde și în Europa, în urma interconectării cu platformele similare din alte țări sau cu euro digital. Astfel că plățile Ropay... detalii

De ce face Facebook reclamă la postări cu înșelătorii financiare? Pentru că CNA nu cere eliminarea lor.

Facebook publică permanent postări sponsorizate cu înșelătorii financiare, precum investiții în acțiuni sau criptomonede, pentru că CNA (Consiliul Național al Audiovizualului) nu cere eliminarea acestora. Una dintre postările frauduloase active... detalii

În atenția magazinelor: încasările Ropay sunt de 4 ori mai ieftine decât prin POS

Plata cumpărăturilor la magazine cu cardul la POS are acum un concurent serios: Ropay. Plățile Ropay au patru mari avantaje față de plățile cu cardul: mai simple, fără a fi... detalii

Refinanțarea IFN-urilor cu un credit bancar este o idee bună, dar să nu fie tardivă

Mulți cititori ne-au scris că au căzut în capcana creditelor online de la IFN-uri, cu dobândă 0 în primele zile sau chiar luni, aprobate rapid și ușor, probabil fără prea... detalii