Ministerul Finantelor a amanat lansarea de obligatiuni in dolari pe pietele externe

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2011-11-18 07:41 Ultima actualizare: 2011-11-18 07:41

Ministerul Finantelor a amanat lansarea de obligaţiuni denominate în dolari pe pietele externe până la îmbunătăţirea condiţiilor de pe piaţă, in conditiile in care ingrijorarile privind riscul de contaminare de la criza datoriilor din zona euro a majorat costurile titlurilor de stat la valori record în întreaga Europă.rnrnÎn ultima săptămână, reprezentanţi ai Ministerului Finanţelor au participat la întâlniri cu investitori în Marea Britanie şi SUA pentru promovarea emisiunii de obligaţiuni în dolari pe termen mediu, MTN (Medium Termn Notes).rnrnMinisterul Finanţelor a pregătit o emisiune de obligaţiuni româneşti denominate în dolari pe piaţa SUA cu o valoare minimă de 500 de milioane de dolari şi un nivel maxim de 2 miliarde de dolari, care urma să fie lansată joi.rnrn”Seria de prezentări a avut rezultate bune, investitorii manifestând interes puternic pentru România, iar acum aşteptăm cel mai bun moment pentru a emite obligaţiunile în dolari. Aşteptăm ca pieţele să se calmeze şi suntem gata să lansăm imediat ce se întâmplă acest lucru. Vrem să ne diversificăm sursele de finanţare prin această primă emisiune în dolari şi vrem să avem întâlniri regulate cu investitorii, urmând exemplul Poloniei. Vrem să îmbunătăţim percepţia investitorilor despre România, care a derulat reforme semnificative în ultimii doi ani, spre deosebire de alte ţări din regiune”, a declarat pentru Bloomberg secretarul de stat în Ministerul Finanţelor Bogdan Drăgoi.rnrnPotrivit unui ordin al ministrului Finanţelor, suma finală, maturitatea, dobânda, precum şi toţi ceilalţi termeni şi condiţii financiare ale emisiunii vor fi stabilite la momentul lansării împrumutului, în funcţie de condiţiile de piaţă.rnrnDrăgoi a anunţat recent agenţiile de presă străine că România va începe de vineri, 11 noiembrie, turneul de promovare a emisiunii de obligaţiuni pe piaţa SUA, după care urma subscrierea obligaţiunilor.rnrnGuvernul a aprobat la mijlocul anului trecut programul de emisiuni MTN pe piaţa internaţională pe o perioadă de trei ani, cu un plafon maxim de 7 miliarde de euro. În prima emisiune a programului, Finanţele au atras la începutul lunii iunie 1,5 miliarde euro din vânzarea de obligaţiuni pe cinci ani la un randament de 5,29%.rnrnSecretarul de stat în Ministerul Finanţelor Dan Lazăr a declarat marţi că situaţia nefavorabilă de pe pieţe şi retrogradarea ratingului Ungariei vor afecta emisiunea de obligaţiuni în dolari pregătită de România.rnrn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Proiectul „Afaceri cu rădăcini”: 250 de fermieri și antreprenori sprijiniți prin cursuri gratuite

Proiectul „Afaceri cu rădăcini”, dezvoltat de Patria Credit IFN SA în parteneriat cu REDI Romania (Asociatia Roma Entrepreneurship Development), marchează primele luni de implementare consolidându-și poziția de accelerator de competențe... detalii

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii