BNR a atras depozite de la banci in valoare de 2,23 miliarde lei

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-04-15 16:42 Ultima actualizare: 2008-04-15 16:42

Banca Nationalã a României (BNR) a atras, marti, 2,23 miliarde lei (616,98 milioane euro) în depozite cu scadenta pe 22 aprilie 2008, pentru care BNR plãteste o dobânda egalã cu cea de politicã monetarã de 9,5% pe an, sustin dealerii.rnrn”La licitatie au participat 12 bãnci, iar suma atrasã de BNR a fost destul de mare pentru cã scadenta le permite bãncilor sã foloseascã acesti bani si la rezervele minime obligatorii a cãror perioadã de constituire se încheie pe 23 aprilie”, a spus dealerul sef al Bãncii Transilvania, Ioan Bîrle, pentru NewsIn.rnrnBNR atras si luni lichiditate din piatã, tot la o dobândã de 9,5% pe an, dar bãncile nu au fost dispuse sã ofere decât 6,3 milioane lei pentru cã depozitele folosite aveau scadenta pe 29 aprilie, în urmãtoarea perioadã de constituire a rezervelor obligatorii.rnrnBanca centralã a afisat, în prima parte a zilei de marti, un nivel al dobânzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 8,89% pe an, fatã de cel de 9,49% pe an din sedinta precedentã, iar pentru depozitele overnight plasate (ROBOR), dobânda a coborât la 9,39% pe an, de la 9,99% pe an, cât era luni.rnrnDobânzile overnight se situau la un nivel de 8,5-9% pe an marti dimineatã, iar dupã interventia BNR care a mai redus excesul de lichiditate din piatã, dobânzile la depozitele pentru o zi au crescut usor la 9-9,5% pe an.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii