Compania Energetica Nationala va fi desfiintata

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-01-14 16:58 Ultima actualizare: 2009-01-14 16:58

Compania Energetică Naţională (CEN) va fi desfiinţată printr-o Ordonanţă de Urgenţă, la al cărei text se lucrează zilele acestea, a declarat miercuri agenţiei NewsIn noul secretar de stat din cadrul Ministerului Economiei, Tudor Şerban.rnrn”Nu agreăm Compania Energetică Naţională. Sunt probleme mult mai urgente. Vom lucra zilele acestea la textul unei ordonanţe de urgenţă, pentru a o desfiinţa. Se aştepta un răspuns din partea Consiliului Concurenţei, care nu a mai venit”, a explicat Tudor Şerban.rnrnAcesta a mai spus că societăţile din componenţa CEN vor reveni la vechea formă.rnrnOUG 128 din 8 octombrie 2008, privind înfiinţarea Companiei Energetice Naţionale a ajuns la Curtea Constituţională, după ce Hidrosind a atacat-o în instanţă, iar judecătorii au hotărât trimiterea ei la CCR.rnrnTudor Şerban a fost director tehnic al Electrica şi este membru al PDL. Acesta a fost numit recent secretar de stat în ministerul Economiei.rnrnÎnfiinţarea Companiei Energetice (CE) a fost aprobată, prin Ordonanţă de Urgenţă, în 8 octombrie 2008, la iniţiativa AVAS. Din Compania Energetică urma facă parte Electrica, Hidroelectrica, Complexele Energetice Rovinari şi Turceni, regrupând aproape 50% din capacităţile de producţie de energie electrică. Electrica ar fi urmat să preia acţiunile acestor companii. rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii