Ungaria pregateste un proiect de lege pentru sustinerea bancilor

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-11-03 08:30 Ultima actualizare: 2008-11-03 08:30

Ungaria va cere parlamentului să aprobe legislaţia necesară pentru a permite autorităţilor să acorde ajutor financiar sectorului bancar, dacă este nevoie, a spus vineri ministrul de finanţe Janos Veres, citat de Reuters. rnrnVeres a spus că proiectul de lege va fi prezentat în două săptămâni şi va permite guvernului să folosească creditul stand-by de la Fondul Monetar Internaţional (FMI), anunţat săptămâna aceasta. rnrn”Vrem să prezentăm un proiect referitor la condiţiile în care sectorul financiar ar putea primi ajutor din această sumă”, a declarat, la o conferinţă cu sindicatele şi grupurile de angajatori, ministrul ungar de finanţe. rnrnOficialul ungar a mai spus că băncile din ţara sa nu sunt afectate de pierderi cum au fost cele afişate de insituţii de creditare din Europa Occidentală şi din Statele Unite şi că proiectul de lege face parte dintr-un set de măsuri pentru restabilirea încrederii în sistemul financiar intern. rnrnVeres a spus că pachetul financiar a ajutat Ungaria să combată speculaţiile şi să amelioreze încrederea. Ministrul ungar de finanţe a adăugat, însă, că guvernul intenţionează să folosească ajutorul respectiv doar în caz de nevoie. rnrnPieţele de capital din Ungaria au înregistrat deprecieri semnificative în ultima lună, înainte de o revenire parţială în ultima săptămână, din cauza îngrijorărilor create de amploarea împrumuturilor în valută ale guvernului ungar şi băncilor din ţară. rnrnAlte măsuri pe care intenţionează să le ia guvernul ungar se referă la o reglementare mai aspră a politicilor de vânzare din asigurări şi de acordare a creditelor şi la introducerea unui plafon la creditele ipotecare pe care le pot folosi persoanele fizice pentru achiziţia de case. rnrn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii