Aplicatiile de mobile banking/internet banking ale Raiffeisen Bank nu sunt functionale (actualizat)

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2023-02-25 09:00 Ultima actualizare: 2023-02-25 09:00

Aplicatiile de mobile banking/internet banking ale Raiffeisen Bank, precum Smart Bank, nu sunt functionale in prezent, conform informatiilor publicate de banca, in pagina privind disponibilitatea serviciilor (vezi foto).

Clientii Raiffeisen se plang ca nu au acces la conturi prin intermediul aplicatiilor, conform sesizarilor primite la Reclamatiibanci.ro.

Raiffeisen a raportat un incident informatic in data de 21 februarie 2023, in urma caruia nu au putut fi utilizate, pe parcursul respectivei zile, aplicatiile de mobile/internet banking, printre care si Smart Mobile. (vezi aici detalii)

ACTUALIZARE 26.02.2023, ora 20

Pe pagina Raiffeisen Bank privind disponibilitatea serviciilor, aplicatiile de mobile/internet banking continua sa figureze ca fiind nefunctionale:

“Raiffeisen Smart Market Serviciu nefunctional

Raiffeisen Smart Mobile pentru clienti persoane fizice Serviciu nefunctional

Raiffeisen Online pentru clienti persoane fizice Serviciu nefunctional

Raiffeisen SmartToken Serviciu nefunctional

Raiffeisen Smart Mobile pentru clienti persoane juridice Serviciu nefunctional

Raiffeisen Online pentru clienti persoane juridice Serviciu nefunctional

Raiffeisen Smart Business Serviciu nefunctional

Noul Raiffeisen Online IMM Serviciu nefunctional

OpenBanking (AISP/PISP/CISP) Serviciu nefunctional

Clientii Raiffeisen se plang ca nu pot utiliza serviciile bancare:

“De două zile încerc sa fac un transfer. Reparați odată aplicația de internet banking. Avem și noi niște termene și nu le putem respecta din cauza băncii”, este un comentariu postat pe pagina Facebook a Raiffeisen.

ACTUALIZARE 27.02.2023, ORA 16

Serviciile de mobile/internet banking ale Raiffeisen sunt in continuare nefunctionale, conform site-ul bancii, fapt confirmat si de clientii bancii, la o postare a Raiffeisen pe Facebook privind plata taxelor cu cardul:

“Pentru a plăti o taxă e nevoie de autorizarea prin Smart Token – serviciu care nu funcționează. Voi nu vorbiți între voi sau doar vă bateți joc de noi?”

Reprezentantii Raiffeisen nu au raspuns la intrebarile Bancherul.ro privind problema cu aplicatiile bancii.

ACTUALIZARE 28 FEBRUARIE ORA 10

Pe pagina Raiffeisen.ro privind disponibilitatea serviciilor, apliatiile apar acum ca fiind functionale.

 

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

IPF (Provident), preluată de BasePoint Capital

Grupul International Personal Finance (IPF), din care face parte și Provident Financial România, anunță finalizarea achiziției de către compania BasePoint Capital, cu sediul în New York, conform unui comunicat, în... detalii

Amânarea ratelor la credite pentru dezvoltatorii imobiliari, pe perioada blocajului la cartea funciară

Tbi bank introduce o perioadă de grație de până la două luni pentru dezvoltatorii imobiliari eligibili, afectați de indisponibilitatea sistemului de carte funciară în urma recentului atac cibernetic, conform unui... detalii

Preluarea Patria Asset Management de către BRD Asset Management s-a finalizat

Patria Bank SA anunta ca in data de 5 august 2026 a fost finalizata tranzactia de vanzare a participatiei de 99,9944% detinute de banca la SAI Patria Asset Management catre... detalii

La bancomatele CEC Bank poți pune bani pe orice card

CEC Bank lansează în premieră serviciul Cash2Card, care permite depunerea de numerar direct pe cardurile Visa și Mastercard emise de orice bancă din România, prin intermediul bancomatelor multifuncționale (MFM) din... detalii