SUA ar putea garanta integral depozitele si datoriile bancare

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-10-10 13:23 Ultima actualizare: 2008-10-10 13:23

Statele Unite analizează două măsuri fără precedent pentru susţinerea pieţelor financiare, respectiv garantarea tuturor datoriilor pe care le au băncile şi asigurarea integrală a depozitelor constituite la băncile americane, potrivit Wall Street Journal.rnrnCele două măsuri ar reprezenta cea mai puternică intervenţie a statului american în sistemul financiar.rnrnLiderii economici ai G7se vor reuni vineri la Washington pentru a discuta o propunere a Marii Britanii de a acorda garanţii guvernamentale băncilor care angajează credite.rnrnPotrivit New York Times, oficialii americani şi britanici s-ar putea înţelege asupra unui program care să pună capăt haosului din sistemul financiar, care implică infuzii de fonduri guvernamentale în bănci, în schimbul unor participaţii majoritare şi garanţii de rambursare a unor împrumuturi, transmite Reuters.rnrnPropunerea britanicilor are sprijinul Wall Street şi este analizată atent de oficialii SUA, potrivit celor două publicaţii.rnrnWall Street Journal scrie că purtătorul de cuvânt al Casei ALbe, Tony Fratto, a declarat că Statele Unite “evaluează ideea şi o discută cu partenerii britanici”.rnrnLa rândul său, secretarul pentru afaceri externe al Trezoreriei SUA a afirmat pentru New York Times că “oportunităţile de cooperare s-au îmbunătăţit la o asemenea anvergură a crizei”, iar cele două ţări “trebuie să promoveze şi pună accent pe aceste idei comune”.rnrnDeşi secretarul general al Trezoreriei, Henry Paulson, s-a arătat împotriva preluării de participaţii majoritare la bănci, oficialii din subordinea sa consideră că evenimentele din ultimele săptămâni l-ar putea determina pe Paulson să-şi schimbe opinia.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii