Raiffeisen Bank a inchis unitatea din Piata Unirii, in centrul Capitalei

Autor:

Bancherul.ro
2021-04-07 22:20

Nici macar unitatile bancare situate in centrul marilor orase nu mai sunt de interes pentru banci, care se bazeaza acum tot mai mult pe furnizarea de produse si servicii online.

De exemplu, Raiffeisen Bank a inchis recent o unitate situata chiar in centrul Capitalei, in Piata Unirii (vezi foto), prin fata careia trec zilnic foarte multi oameni.

Pentru banca, insa, se pare ca situarea intr-o zona cu trafic intens nu mai este de actualitate, dat fiind ca tot mai multi clienti ai sai recurg la serviciile bancare de pe telefon si internet.

Clientii “digitali” ai Raiffeisen, adica cei care utilizeaza aplicatii de internet/mobile banking pentru operatiuni bancare, a crescut cu 18% in 2020, la un total de 850.000 de clienti persoane fizice si juridice.

Ceea ce inseamna ca o ponderea clientilor “digitali” ai Raiffeisen Bank a ajuns la 39% din numarul total de clienti ai bancii, 2.176.853 milioane.

Raiffeisen a inchis in 2020 un numar 17 unitati, astfel ca reteaua sa teritoriala a scazut la 337 de unitati in total.

Numarul total al unitatilor bancare din Romania a scazut in 2020 cu 183, la un total de 3.835, conform statisticilor furnizate de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Pe parcursul ultimilor trei ani, numarul unitatilor bancare s-a diminuat cu 720 de unitati. (vezi aici statisticile

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei

Diferență mare între dobânda la lei, de 6,50%, și cea la euro, de 2,25%

Diferența dintre dobânda de referintă la euro, de 2,25%, și cea la lei, de 6,50%, este destul de ridicată, de 4,25%, fiind posibil să crească și mai mult în acest... detalii

Dobada „de la…X%” la credite: de ce nu e corecta si cat e cea reala

Am spus-o si o repetam: reclamele facute de banci la credite cu dobanda „de la x%” nu sunt corecte. In primul rand, pentru ca pacalesc oamenii: „de la 5,25% sare... detalii

DNSC nu poate sa inchida un site pentru fraude, activ de peste 3 luni

DNSC (Directoratul National de Securitate Cibernetica) spune ca nu poate sa inchida site-ul Brua.ro (foto) pentru fraude cu investitii in actiuni Transgaz, desi este activ de peste 3 luni, la... detalii

Un site pentru fraude cu investitii este activ de peste 3 luni, desi ASF il poate restrictiona

Site-ul Brua.ro pentru fraude cu investitii in actiunile Transgaz este activ de cel putin 3 luni, desi ASF (Autoritatea pentru Supraveghere Financiara) este abilitata de lege sa ceara restrictionarea accesului... detalii