Bancile au facut un profit record de 10 miliarde lei in 2022

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2023-02-22 21:23 Ultima actualizare: 2023-02-22 21:23

Profitul net al bancilor romanesti a inregistrat un nou nivel record in 2022, in jurul a 10 miliarde lei, fata de 8 miliarde de lei in anul anterior, conform datelor publicate de BAnca Nationala a Romaniei (BNR).

Rentabilitatea activelor (ROE) sistemului bancar, care se calculeaza ca raport dintre profitul net anualizat si totalul activelor la valoare medie, s-a ridicat la 1,52% in 2022, fata de 1,38% in anul anterior.

Valoarea activelor nete din sistemul bancar la finalul anului 2022 s-a cifrat la 701,4 miliarde lei, in crestere cu 61,6 miliarde lei, respectiv 9,6% fata de anul precedent.

Indicatorul de solvabilitate a scazut usor, la 21,73%, de la 23,32%, in timp ce rata creditelor neperformante s-a micsorat la 2,65%, fata de 3,35%.

Raportul credite/depozite a crescut usor, de la 68,7% la 70,5%.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Analiza

Cum ajung oamenii supraîndatorați cu credite, cu ajutorul unor brokeri suspectați de fraude

Un cititor ni s-a plâns că a ajuns în situația de a nu-și mai putea plăti ratele la cele două împrumuturi cu dobânzi mari, așa că a decis să mai... detalii

Câți clienți au băncile?

Numărul de clienți unici ai băncilor este în jurul a 13 milioane, reprezentând aproximativ 70% din populația țării, de 18,8 milioane de  persoane. Acestă estimare rezultă din două calcule: Conform... detalii

BNR, profit operațional în creștere pe 2025

Rezultatul financiar înregistrat pe anul 2025 de BNR a însemnat un profit în sumă de 2.346,45 milioane lei (-39% față de anul anterior), potrivit raportului de activitate certificat de un... detalii

Recuperarea banilor sau criptomonedelor pierdute printr-o fraudă este o metodă de înșelătorie

Dacă cineva se oferă să-ți recupereze banii sau criptomonedele pierdute printr-o fraudă, trebuie să fii sigur că este vorba de o nouă escrocherie. Iată două „oferte” de recuperare a pierderilor... detalii