Joburi in domeniul bancar

BNR » Traducator

(job inactiv)

Locatie: BNR Centrala

Data adaugarii: 2009-04-12

Departament
Direcţia Studii Economice

Domeniu
Serviciul documentare - bibliotecă

Responsabilitati
Atribuţii specifice postului:

* traduce în limba engleză publicaţiile Băncii Naţionale a României şi alte materiale cu caracter economic şi/sau legislativ;
* traduce în limba română publicaţiile oficiale şi alte materiale elaborate de Banca Centrală Europeană.

Cerinte
Condiţii de înscriere la concurs:

* studii superioare de specialitate de lungă durată (Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, specializarea - limba şi literatura engleză);
* media examenului de licenţă de minimum 9;
* o bună cunoaştere a termenilor economici şi juridici;
* cunoştinţe de operare în Word;
* experienţă relevantă în domeniu;
* să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
* să cunoască limba română;
* să nu aibă angajaţi în bancă soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile, alte rude sau afini până la gradul II inclusiv;
* să nu aibă desfaceri ale contractului de muncă din motive imputabile salariatului, în ultimii 5 ani de activitate;
* să nu aibă înscrieri în cazierul judiciar de la poliţie;
* stare de sănătate corespunzătoare desfăşurării activităţii;
* să nu fi participat la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Expira la: 2009-04-24