BANCI | Stirea Zilei

Guvernatorul BNR: RBS Romania a fost scoasa la vanzare nu pentru ca ar fi o banca rea

Trimite stirea unui prieten
Nume *
E-mail *
E-mail prieten *
Mesaj
Cod validare * Turing Number
Tastati codul din imagine (doar cifre)
195.154.184.126

Autor: Bancherul.ro
2009-02-26 20:41

RBS Romnia nu a fost scoasă la vnzare pentru că nu este o bancă bună, aceasta fiind o acţiune comercială despre care aveam anumite informaţii, a declarat vineri guvernatorul Băncii Naţionale a Romniei (BNR), Mugur Isărescu.

"Este o acţiune comercială (scoaterea la vnzare a RBS Romnia -n.r.) n primul rnd. Aveam anumite informaţii (...). Nu este legat numai de Romnia, ci este pe plan internaţional. Deci, decizia nu se referă numai la Romnia, ci la mai mult sucursale", a afirmat Isărescu.

El a reiterat faptul că RBS este una dintre cele mai solide bănci de pe piaţa locală, extrem de eficientă, cu o profitabilitate şi un grad de solvabilitate bune.

"Nu a fost scoasă la vnzare pentru că nu a fost o bancă bună, şi acesta este mesajul pe care cred că l va transmite şi preşedintele din Romnia", a ncheiat guvernatorul BNR.

Comentarii



Adauga un comentariu
Nume *:

E-mail *:
(nu se afiseaza pe site)
Subiect:
*
Comentariu:

Turing Number

Tastati codul din imagine (doar cifre)  



Adauga un comentariu folosind contul de Facebook

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei



Cum si-au majorat bancile profitul cu 70%

Sistemul bancar romanesc, compus din 31 de banci si Creditcoop, si-a majorat substantial profitul net in primul trimestru din acest an, cu 70% fata de perioada anterioara din anul precedent, la 3,3 miliarde lei, de la 1,9 miliarde lei. Cum se explica aceasta detalii

Supraindatorarea la IFN-uri: „am rate de 3500 de lei si o pensie de 1800 de lei. Ce pot sa fac?”

Supraindatorarea populatiei cu credite facile, online, obtinute de la IFN-uri, este un fenomen pe care autoritatile ar trebui sa-l limiteze. Banca Nationala a Romaniei (BNR), institutia responsabila de supravegherea si reglementarea Institutiilor Financiare detalii

Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?

Dobanzile pentru un card de credit variaza intre 17% la CEC Bank si 29% la OTP Bank, conform analizei unui numar de 15 tipuri de astfel de carduri de cumparaturi, oferite de 13 banci. Printre cardurile cu dobanzi reduse se mai afla cele din oferta Libra Bank - detalii

Ce dobanzi platesc bancile pentru depozitele in euro?

Dobanzile platite de banci pentru depozitele in euro pe un an depuse de persoanele fizice variaza in prezent intre 1% si 2,75%, conform topului realizat de Bancherul.ro pe baza ofertelor unui numar de 17 banci. Media dobanzilor pentru un depozit la termen de 12 detalii

 



 

Ultimele Comentarii