Criza COVID-19 | Criza COVID-19

Cetelem amana ratele la credite doar prin telefon si e-mail

Trimite stirea unui prieten
Nume *
E-mail *
E-mail prieten *
Mesaj
Cod validare * Turing Number
Tastati codul din imagine (doar cifre)
195.154.184.126

Autor: Bancherul.ro
2020-04-21 18:22

Cetelem, marca cu care activeaza in Romania banca franceza BNP Paribas, a publicat pe site-ul Cetelem.ro informatiile privind modul in care clientii sai afectati de criza COVID-19 pot cere amanarea ratelor la credite, conform OUG 37/2020.

Cetelem nu pune la dispozitia clientilor un formular online pentru amanarea ratelor mai usor, asa cum au facut majoritatea bancilor.

Cetelem spune ca cererile de amanare a ratelor trebuie facute la telefon 021.305.70.15 sau trimise prin e-mail la covid@cetelem.ro.

De fapt, conform OUG 37/2020, cererile pot fi trimise si online sau prin posta, la adresa Cetelem: BNP Paribas Personal Finance SA Paris Sucursala Bucuresti, Sos. Pipera nr. 46D-46E-48, Oregon Park, Cladirea C, etaj 6, Bucuresti, Sector 2, 020309.

Iata informatiile publicate de Cetelem:

Cum amani ratele si alte informatii utile in contextul pandemiei Covid-19

Intrebari frecvente in contextul Covid-19 

1. Ce fac daca sunt afectat de situatia actuala si vreau sa aman ratele?

Raspuns: Daca ai un credit de la Cetelem si esti afectat de contextul provocat de pandemia de Covid-19, te rugam sa ne informezi detaliat, printr-un email pe adresa covid@cetelem.ro sau sa ne suni la numarul de telefon 021.305.70.15, pentru a solicita amanarea platii ratelor.

Te asiguram ca analizam responsabil fiecare situatie, pentru a gasi cea mai buna solutie pentru toti clientii Cetelem, in aceasta perioada.

2. Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a-mi putea amana ratele?

Raspuns: Descopera mai jos principalele prevederi ale Ordonantei de Urgenta nr. 37/ 2020 privind amanarea la plata a ratelor aferente produselor de creditare, precum si a normelor metodologice de aplicare a acesteia. Textul complet al ordonantei il poti gasi aici, iar daca vrei sa citesti si normele de aplicare, le poti gasi aici.

Pentru a beneficia de amanarea ratelor, trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii:

Veniturile tale sau ale familiei* tale au fost afectate in mod negativ in urma extinderii pandemiei Covid-19 si esti in incapacitate de a-ti putea achita ratele din cauza uneia sau mai multora dintre urmatoarele situatii: somaj tehnic, pierderea serviciului, reducerea salariului, carantina, izolare sau spitalizare din cauza infectiei cu Covid-19.

La data de 16 martie 2020 (data instaurarii starii de urgenta) nu inregistrai nicio restanta sau ai achitat intre timp restantele respective.

Pentru ca un credit sa se incadreze in amanarea obligatiilor de plata, acesta trebuie sa fi fost acordat pana la data de 30 martie 2020 inclusiv.

Cererea ta de amanare trebuie sa ajunga la noi in termen de cel mult 45 de zile de la data de 30 martie 2020, adica cel tarziu pana in ziua de 15 mai 2020. 

*familie inseamna sot/sotie, parinti si copii care locuiesc si gospodaresc impreuna cu imprumutatul.

Pentru a depune cerea ta de amanare, ne poti fie suna la 021.305.70.15, fie trimite un email la covid@cetelem.ro. Noi avem obligativitatea ca in termen de 15 zile sa te contactam inapoi pentru a raspunde si solutiona cererea ta. Apoi, in termen de cel mult 30 de zile de la data raspunsului nostru, ti trimitem si noul plan de rambursare. 

3. Care este programul de functionare al call centerului?

Raspuns: Programul call centerului este neschimbat. Ne gasesti la telefon, de luni pana vineri, intre orele 8:00 – 18:00, la numarul 021.305.70.15 sau ne poti scrie pe adresa covid@cetelem.ro pentru a solicita amanarea platii ratelor. Pentru alte informatii, ne poti suna la unul dintre numerele 021.305.12.00 sau 0374.500.001.

Te rugam doar sa tii cont de contextul actual, cu un volum mare de solicitari si sa ne ajuti, dand dovada de rabdare. Colegii nostri iti vor raspunde in cel mai scurt timp posibil.

4. Care este programul punctelor de lucru Cetelem (plata rate, contractare credit de nevoi personale, asigurari)?

Raspuns: Incepand cu data de 23.03.2020, toate punctele de lucru Cetelem din magazinele Dedeman au fost inchise. Masura se aplica si pentru o parte dintre magazinele Flanco din Bucuresti si din tara. Mai multe informatii aici.

Pentru a afla care sunt punctele Cetelem inchise, te rugam sa consulti lista de aici.

Tinand cont ca multe dintre punctele de lucru din magazinele partenere sunt inchise, iti venim in ajutor cu o lista a contactelor colegilor nostri din fiecare oras care te pot ajuta cu informatii. Poti consulta lista aici.

5. In acest context, care sunt modalitatile de plata a ratei la creditul Cetelem?

Raspuns: Daca ai deja un credit de nevoi personale sau un card de credit de la Cetelem, te sfatuim sa iti platesti rata online, folosind transferul bancar, prin internet banking, sau prin aplicatia PAGO, care este gratuita.
Mai multe detalii in pagina de modalitati de plata. 

6. Am o asigurare de la Cetelem. Cum ma poate ajuta in acest moment?

Raspuns: Daca ai un credit cu asigurare de la Cetelem, somajul, concediul medical, inclusiv cel cauzat de carantina in contextul pandemiei de coronavirus sunt evenimente asigurate si plata ratelor tale poate fi acoperita. Afla mai multe informatii in sectiunea Asigurari de pe site sau sunand la telefon 031.226.11.11.

7. Cum aflu care este situatia contului meu si cat am de platit?

Raspuns: Afla rapid care este situatia contului tau si cat ai de platit folosind aplicatia gratuita Client Cetelem, pe care o poti accesa pe cetelem.ro.

CETELEM - CONTACTE INFORMATII PLATA RATE, CREDITE
Lista actualizata la data de 26.03.2020

ORAS JUDET TELEFON MOBIL

ALBA IULIA ALBA 747069768
ARAD ARAD 747043847
BACAU BACAU 799301941
BACAU BACAU 747069770
BACAU BACAU 743199169
BAIA MARE MARAMURES 747069712
BAIA MARE MARAMURES 747069856
BAIA MARE MARAMURES 747069892
BISTRITA BISTRITA NASAUD 747069836
BOTOSANI BOTOSANI 747069756
BOTOSANI BOTOSANI 747069902
BOTOSANI BOTOSANI 747069937
BOTOSANI BOTOSANI 747069806
BRAILA BRAILA 747069761
BRASOV BRASOV 799013078
BRASOV BRASOV 747069880
BRASOV BRASOV 748121894
BUCURESTI BUCURESTI 747069900
BUCURESTI BUCURESTI 720900170
BUCURESTI BUCURESTI 720900173
BUCURESTI BUCURESTI 747069811/ 720900155
BUCURESTI BUCURESTI 747069831
BUCURESTI BUCURESTI 743199322
BUCURESTI BUCURESTI 756089372
BUCURESTI BUCURESTI 745047222
BUCURESTI BUCURESTI 748121893 / 741489637
BUCURESTI BUCURESTI 756986089
BUCURESTI BUCURESTI 747069746
BUZAU BUZAU 720900174
BUZAU BUZAU 747069810
BUZAU BUZAU 747069755
CLUJ NAPOCA CLUJ 747069709
CLUJ NAPOCA CLUJ 747069822
CLUJ NAPOCA CLUJ 720900175
COMANESTI BACAU 748201520
CONSTANTA CONSTANTA 720900259
CONSTANTA CONSTANTA 747069726
CONSTANTA CONSTANTA 747069894
CONSTANTA CONSTANTA 747069882
CRAIOVA DOLJ 748201519
CRAIOVA DOLJ 748121892
DEVA HUNEDOARA 756089371
DOROHOI BOTOSANI 747069878
DROBETA TURNU SEVERIN MEHEDINTI 747069934
FOCSANI VRANCEA 751147594
FOCSANI VRANCEA 799301942
GALATI GALATI 757045167
GALATI GALATI 742143187
HUNEDOARA HUNEDOARA 747069774
IASI IASI 743199186
IASI IASI 747069789
IASI IASI 747069767
MIERCUREA CIUC HARGHITA 747069752
ONESTI BACAU 748201521
ORADEA BIHOR 756089376
ORADEA BIHOR 747069883
ORADEA BIHOR 756089373
PIATRA NEAMT PIATRA NEAMT 799301940
PIATRA NEAMT NEAMT 754026781
PIATRA NEAMT NEAMT 747069948
PITESTI ARGES 747069815
PITESTI ARGES 747069785
PITESTI ARGES 747069847
PITESTI ARGES 743199176
PLOIESTI PRAHOVA 741266018
PLOIESTI PRAHOVA 720900150
RAMNICU VALCEA VALCEA 747069724
RESITA CARAS SEVERIN 747069780
ROMAN NEAMT 747069928
SATU MARE SATU MARE 751095761
SATU MARE SATU MARE 743199205
SATU MARE SATU MARE 747069943
SIBIU SIBIU 747069879
SIBIU SIBIU 747069864
SLATINA OLT 747069936
SLOBOZIA IALOMITA 747069835
SUCEAVA SUCEAVA 747069765
TARGOVISTE DAMBOVITA 747069921
TARGOVISTE DAMBOVITA 747069884
TARGU JIU GORJ 751096518
TARGU MURES MURES 748206384
TARGU MURES MURES 747069867
TIMISOARA TIMIS 747069732
TIMISOARA TIMIS 747069933
TIMISOARA TIMIS 747069890
TIMISOARA TIMIS 799301939
TIMISOARA TIMIS 747069940
TIMISOARA TIMIS 753057653
TULCEA TULCEA 752069514
TURDA CLUJ 757045166
VASLUI VASLUI 747069790

 

Taguri: BNP Paribas Personal Finance  amanare rate credite  Cetelem  

Comentarii

Hinoveanu Irina Gabriela
Amânarea ratei
Vreau sa aman rata

Palaghia Nicoleta Georgeta
Rata cetelem
Buna ziua as vrea sa amân o rata pana la data de 10 iulie.. Din motive personale nu sunt în țară.

Vasile Coman - Bancherul.ro
cum se amana ratele la Cetelem
Pentru a cere amanarea ratelor la creditele Cetelem, trebuie sa luati legatura cu banca, la telefoanele: 021.305.12.00/ 0374.500.001 (Program: Luni - Vineri, 08.00 - 18.00) sau prin Email: relatii.clienti@cetelem.ro. Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu Cetelem.



Adauga un comentariu
Nume *:

E-mail *:
(nu se afiseaza pe site)
Subiect:
*
Comentariu:

Turing Number

Tastati codul din imagine (doar cifre)  



Adauga un comentariu folosind contul de Facebook

Alte stiri din categoria: Criza COVID-19



Cum se face amanarea ratelor la creditele Unicredit Bank, conform OUG 227/2020

Unicredit Bank prezinta procedura privind amanarea ratelor la credite conform OUG 227/2020, intr-un text publicat pe site-ul bancii: Informare solutii suspendare plati pentru persoane fizice conform OUG 37/2020, astfel cum a fost modificata prin OUG detalii

Cum se amana ratele la Credit Europe Bank

Credit Europe Bank a publicat modalitatea de amanare a ratelor la credite in 2021, conform prevederilor OUG 227/2020, care a modicat OUG 37/2020: Suspendarea ratelor aferente creditelor în contextul OUG 37/2020 cu modificările și completările detalii

Banca Romaneasca anunta cum vor fi amanate ratele la credite

Guvernul României a aprobat Ordonanța de Urgență nr. 227/2020 privind modificarea și completarea OUG nr. 37/2020 Guvernul României anunță continuarea măsurii pusă la dispoziția clienților instituțiilor bancare în primăvara lui 2020 prin detalii

Raiffeisen Bank isi repara sistemul informatic si de carduri tot week-end-ul, dupa caderea din aceasta saptamana

Raiffeisen Bank anunta ca in acest sfarsit de saptamana, in zilele de 18 si 19 iulie, va derula operatiuni de mentenanta a sistemelor informatice si de carduri, dupa ce trezi zile la rand, pe parcursul acestei saptamani, cardurile bancii, ATM-urile si POS-urile nu au functionat, iar clientilor detalii

 



 

Ultimele Comentarii